Dziecko na warsztat - poznajemy świat przyrody.

Fauna i flora to naturalne elementy naszej codzienności. Fauna czyli wszystkie gatunki zwierząt na danym obszarze. Flora zaś ogół gatunków roślin występujących na określonym obszarze w określonym czasie. Flora może być ogólna bądź ograniczona do wybranej grupy taksonomicznej lub ekologicznej. 
Dziecko na warsztat w maju zajmuje się właśnie fauną i florą. My jednak zawęziliśmy swoje poszukiwania wiedzy do fauny. Mieszkając na wsi mamy z nią do czynienia niemal na okrągło. W mieście również, jednak mieszkając blisko lasu często można napotkać leśne zwierzątka, które sprawiają że dziecko od razu jest ciekawe świata. Od kilku lat każda zima sprawia, że na nowo doświadczamy piękna otaczającego nas świata. Dlaczego? Otóż jak tylko zaczyna się robić zimno, przy naszym domu można spotkać sarenki czy zajączki. Biegają po łące i szukają pożywienia, a dzieciaczki w tym czasie obserwują jak się te zwierzęta zachowują w swoim naturalnym środowisku. Oprócz tych styczność mamy również z innymi. Nawet kilka dni temu na naszym podwórku wylądował Bocian, dzieci przez okno z ciekawością mu się przyglądały. Dość blisko jest zalew, na którym można spotkać kaczki czy łabędzie. Raz nawet zdarzyło się, że łabędź do nas podpłynął, a jak zobaczył że mamy jedzenie zaczął nas gonić. Dzięki takim historiom jestem przekonana, że mieszkanie na wsi bądź w jej pobliżu jest wyjątkowe i bardzo ciekawe. 

Nasz warsztat tak na prawdę trwa cały rok, o zwierzętach rozmawiamy przy każdej okazji. Mamy również wiele książek, które sprawiają że chłopcy z ciekawością chcą wiedzieć więcej i więcej. Dziś chciałam w pierwszej kolejności pokazać Wam jakie mamy książki, a następnie kilka zdjęć naszych pszczółek.
Nasz ulubiony domek ze zwierzątkami wiejskimi. Zarówno starszy jak i młodszy uwielbia dopasowywać zwierzaczki. Po wsadzeniu ich na miejsce można je docisnąć, po czym słychać odgłosy poszczególnych zwierzątek. Poza tym jest kilka melodyjek, które grają po wciśnięciu kolorowych kształtów. Dzieci oprócz odgłosów uczą się kształtów i kolorów.

Książeczki idealne dla mniejszych dzieci. Dzięki kolorowym stronom wzbudzają zainteresowanie. Książeczka "Dzieci zwierząt" zakupiona w Biedronce za 10 zł. Pieniążki w ogóle nie są zmarnowane. Książeczka oprócz fajnych rysunków zwierzątek mają różne wypustki, kropeczki, paski które po dotknięciu są wypukłe.

Książeczka o Jeleniach, starszy ją lubi, oprócz gatunków jeleni są rozpisane inne ważne informacje m.in. co jedzą, co się dzieje z ich futrem itp.
 Poniżej nasza ulubiona pozycja wśród książek przyrodniczych. Mianowicie album zakupiony w Carrefourze przy okazji otrzymywania za zakupy naklejek, które można do niego wklejać. Udało nam się uzbierać niemal wszystkie, brakuje zaledwie 2. Album jest genialny, zawiera wiele ciekawych informacji na temat przyrody, a zwłaszcza zwierząt. Te pogrupowane zostały według miejsca występowania, czy to lasów czy wody. Dzięki temu albumowi ciekawość przedszkolaka jest rozbudzana z prędkością światła. Szczerze polecam tego typu sposoby na poszerzanie wiedzy u dziecka.Te dwie książki Sergiusz dostał od Babci, póki co dopiero je poznajemy i jeszcze go tak nie zaciekawiły jak pozostałe.Ostatnie trzy książki, o których koniecznie chciałam napisać to seria o zwierzątkach: egzotycznych, wiejskich, leśnych. W każdej z pozycji zawarte są ogólne informacje o zwierzątku a także rysunek z postacią, czy też miejscem w którym mieszka. Każdą z nich przeczytaliśmy już od "deski do deski" wielokrotnie i pewnie jeszcze nie raz przeczytamy, bo są tego warte.

Na koniec chciałam Wam pokazać zdjęcia naszych prywatnych pszczół z przydomowej pasieki. Przy okazji wirowania miodu mogłam swobodnie zrobić im parę zdjęć. Na końcu pokażę Wam jak wyglądał ostatni przybyły rój pszczół. Dzięki niemu ilość posiadanych uli się zwiększyła. Pierwsze zdjęcie to ramka z miodem tuż przed wirowaniem. 

Na jednym z krzewów przybył do nas rój pszczół. Taki widok miałam przed oczami pierwszy raz, wcześniej jedynie z daleka jak latają np koło drzewa. 

Na koniec serdecznie zapraszam Was do obejrzenia i oczywiście komentowania pozostałych propozycji Dziecka na warsztat temat : przyroda. 
Dziękuję Wam za dotarcie do końca i oczywiście już się nie mogę doczekać Waszych komentarzy. 

Dziecko na warsztat

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Dziękuję bardzo za każdy nawet najmniejszy komentarz, jest on dla mnie ważny.

Copyright © 2016 GUGUSIOWO , Blogger